LSDP Lazdijų skyrius

LSDP Lazdijų skyrius

Sąrašo Nr. 70

Socialdemokratai - už savivaldybės rūpestį žmonėmis

Per pastaruosius dvejus metus tendencingai daugėjo socialinių pašalpų gavėjų, ypač šeimų, kuriose suaugę darbingo amžiaus, tačiau darbo neturintys asmenys augina 1, 2 ar daugiau vaikų.
Didėjantis nedarbas ir bedarbių armija pareikalavo papildomų išmokų iš valstybės bei savivaldybių biudžetų. Specialios tikslinės dotacijos savivaldybių biudžeto socialinėms išmokoms ir kompensacijoms skaičiuoti ir mokėti toliau drastiškai didėja ir šiais metais numatyta skirti jau beveik vieną milijardą litų, kai 2009 – aisiais buvo skirta tris kartus mažiau – 324 mln. lt. Tokiais tempais mažėjant dirbančiųjų ir daugėjant pensininkų Lietuvoje, kasmet pensijoms stigs po 4,5 mlrd. litų, kurių didžiąją dalį reikės skolintis. Taigi po kaklu kabinamas vis didesnis skolos akmuo ne tik dabar dirbantiems, bet ir dar negimusiems Lietuvos piliečiams.
Didėjančią socialinę atskirtį ir didėjantį skurdą valdant konservatoriams gerai iliustruoja Maisto banko dalijama parama maistu. Praėjusių metų lapkričio ir gruodžio mėnesiais šią paramą gavo net 538 tūkstančiai šalies gyventojų.
300 tūkst. siekianti bedarbystė – tai individualių įmonių apkrovimo didžiuliais mokesčiais pasekmė. Net 7 tūkst. individualių įmonių per pastaruosius metus sustabdė savo veiklą, per metus jų bankrutavo net 2250, o naujų įsisteigė tik 250. Taigi konservatorių valdžia tik tuščiais žodžiais deklaruoja paramą verslui, tačiau reali verslo aplinka vis prastėja. Negana to, krizės laikotarpiu sugalvota padaryti perversmą turgaus sektoriuje įdiegiant kasos aparatus, eilinį kartą priėmtassprendimgalvotrūkčiais, be didesnių diskusijų, negirdint paprastų žmonių argumentų.
Dažnai susidaro įspūdis, kad pašalpų sektorius – kaip kreivų veidrodžių karalystė. Dauguma žmonių pašalpas gauna teisėtai, tačiau ne vienas pastebėjo, kad tarp pašalpų gavėjų esama ir gudručių, atvažiuojančių pašalpų pasiimti „mersedesais“. Neabejotinai tokie žmonės kažkur šešėlyje dirba, tikėtina, kad uždirba daugiau negu meras, o dar prisiduria ir pašalpą. Daliai žmonių, gaunančių įvairias pašalpas ir kompensacijas, nemokamą maitinimą vaikams, šiandien jau netgi neapsimoka dirbti už minimumą, nes kai kurie ir nieko nedirbdami gali gauti ir iki 1,5 tūkst. litų.
Valstybė turėtų suteikti galimybę tokiam žmogui užsidirbti pačiam. Konservatorių galvos, per vieną naktį sugriovę mokesčių sistemą, iš esmės pavėlavo su darbo vietų kūrimu, lengvatų verslui diegimu, net ir europinių lėšų panaudojimu. Tik susitvarkę šiose srityse mes galėsime mažinti  socialinę atskirtį bei socialinių pašalpų gavėjų skaičių.

Birutė Salickienė

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.