LSDP Lazdijų skyrius

LSDP Lazdijų skyrius

Sąrašo Nr. 70

Socialdemokratai - už savivaldybės rūpestį žmonėmis

Justas Pankauskas. Kodėl Lazdijų rajonas smuktelėjo žemyn?

Posted by Justas On September - 10 - 2010

Savaitraštyje „Veidas“ buvo pateiktas Lietuvos savivaldybių gyvenimo kokybės reitingas. Jau ketvirtus metus iš eilės skelbiamame reitinge pagal 21 kriterijų suklasifikuotos visos 60 Lietuvos savivaldybių. Deja, Lazdijų rajono savivaldybė iš buvusios 20 vietos, šiemet drastiškai smuktelėjo žemyn ir atsidūrė 42 pozicijoje. Tokią vietą reitingų lentelėje lėmė savivaldybės rodiklių suprastėjimas svarbiausiose – socialinėje ir ekonominėje srityse. Pagal kitus kriterijus Lazdijų rajonas neišsiskyrė – apytikriai balansavo ties Lietuvos vidurkiu.  
Nenuostabu, kad “nepatogiu” rezultatu įvertintų savivaldybių vadovai gali teigti, jog tyrimas neobjektyvus, tačiau reikėtų atsižvelgti į tai, jog savivaldybės vertintos net pagal 21 oficialių duomenų kriterijų: gyventojų skaičiaus pokytį, nedarbo, nusikalstamumo lygį, ikimokyklinio ugdymo vietų, gydytojų, veikiančių įmonių, kultūros centrų skaičių, veikiančias įmones, tiesiogines užsienio investicijas ir kt.

Bene aktualiausia ir jautriausia sunkmečio laikotarpiu yra darbo netekusių žmonių situacija. Lazdijų savivaldybė išsiskiria ir toliau augančia bedarbių armija. Rugpjūčio mėnesį visoje šalyje bedarbių skaičius jau pamažu stabilizavosi ar mažėjo, tačiau tik dviejuose – Anykščių ir Lazdijų rajonuose bedarbystė toliau augo ir pasiekė dar neregėtą Lazdijams – 18 proc. ribą. Tuo tarpu, šalies bedarbių skaičius žymiai mažesnis ir siekia 14,8 proc. Taigi kai nėra valdžios pastangų ir neskiriamas dėmesys darbo vietų kūrimui, tuomet net ir darbo biržos pastangos padėti visiems bedarbystės negandos prispaustiems žmonėms bus neįgyvendinamas uždavinys.

Rajone veikia tik 161 įmonė ir tai yra prasčiausias rodiklis, lyginant su kaimyniniais rajonais. Tiek pat gyventojų turinčiame Druskininkų rajone veikia dukart daugiau – 370, o Varėnos rajone – 252 įmonės. Nenuostabu, jog nesiplečiant verslo sektoriui, darbo vietų pagausėjimas taip pat neįmanomas. Ekonomokos skatinimą deklaruojančios Ūkio ministerijos fone paradoksaliai atrodo praėjusiais metais rajono mero Artūro Margelio iniciatyva vienu mostu panaikinti Verslo informacijos centrą – pagrindinę verslą koordinuoti ir konsultuoti turinčią įstaigą. Todėl nestebina ir „įšalusios“ smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros galimybės rajone. Apskritai Lazdijų raj. savivaldybės tinkalpyje negalima rasti jokios informacijos apie paramą verslui. 

Kitas labai svarbus rodiklis – tiesioginės užsienio investicijos, kurios šiemet rajone sumenko nuo pernai buvusių 122 Lt iki 55 Lt vienam gyventojui. Tai žemiausias rezultatas lyginant su kitomis Dzūkijos savivaldybėmis, rodantis visišką valdžios neveiklumą, lydimą užsienio investuotojų supratimo, jog čia jie nėra laukiami. Palyginimui, Varėnos rajone vienam gyventojui tenka 6 kartus, o Alytaus mieste net 64 kartus daugiau užsienio investicijų vienam gyventojui. Tiesa, ES parama, tenkanti vienam Lazdijų raj. gyventojui, siekia beveik 5000 Lt ir tai yra neblogas rezultatas Lietuvos mastu. Tačiau, kaip žinome, ES parama nebus beribė ir po kelerių metų sumažės arba jos visai nebeliks, todėl svarbu pasinaudojant ES lėšomis bei savivaldybės pastangomis ir nedelsiant kurti kuo patrauklesnes sąlygas verslui, ypač smulkiam ir vidutiniam, plėtoti. Be to, iš Lietuvai skirtų ES struktūrinių fondų lėšų per Ūkio ministeriją šiadien įsisavinama tik ketvirtadalis lėšų, todėl realiai šis skaičius Lazdijų rajone galėtų būti kelis kartus didesnis.

Ne itin malonu pilkom spalvom rašyti apie nuostabų Lazdijų kraštą, kuris prašyte prašosi tapti dar patrauklesne gamtos oaze ne tik Dzūkijos, bet ir visos Lietuvos bei kaimyninių šalių turistams, verslininkams. Dar svarbiau, kad rajone būtų gera gyventi šio krašto žmonėms. Tačiau reikia žinoti realią situaciją ir realiai ją įvertinus ieškoti kūrybiškų ir principingų sprendimų, gerinančių gyvenimo kokybę rajone. Ir ne dėl artėjančių savivaldos rinkimų, o dėl to, kad kalbant apie svarbiausias žmonėms – socialinę ir ekonominę sritis, matyti, jog karalius nuogas ir net solidūs „Auksinės krivūlės“ apdovanojimai tikrosios situacijos nepaslėps.

Justas Pankauskas, LSDP pirmininko pavaduotojas

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.