Kiekvienam nukentėjusiam nuo karantino – 500 eurų paskola be palūkanų, siūlo socialdemokratai

Kiekvienam nukentėjusiam nuo karantino – 500 eurų paskola be palūkanų, siūlo socialdemokratai

Kiekvienam nukentėjusiam nuo karantino gyventojui turi būti sudaryta galimybė gauti 500 eurų valstybės paskolą be palūkanų, grąžinti ją reikėtų po dvejų metų. Tokį siūlymą Vyriausybei ketvirtadienį pateikė Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP).

Žmonės turi turėti galimybę, jei nukentėjo nuo karantino, užtikrinti savo šeimų aprūpinimą.

Kaip rašoma LSDP kreipimesi į premjerą Saulių Skvernelį, Lietuvos gyventojams valstybė turi pasiūlyti tiesioginę pagalbą – kiekvienam Lietuvos nuolatiniam gyventojui, jei šis nukentėjo nuo karantino ir su tokiu prašymu kreipėsi, dvejiems metams suteikti vienkartinę 500 eurų beprocentinę paskolą.

Pirmenybę tokiai paskolai gauti siūloma teikti žmonėms, dirbantiems įmonėse, kurios yra įtrauktos į Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sudarytą mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąrašą.

„Visos valstybės pagalbos karantino metu formos vis dar aplenkia daugybę gyventojų, kurie nukentėjo. Pavyzdžiui, dalį vidurinės klasės, šeimas su vaikais, savarankiškai dirbančiuosius, kuriems 257 eurų parama – nepakankama. Žmonės turi turėti galimybę, jei nukentėjo nuo karantino, užtikrinti savo šeimų aprūpinimą. Poreikių yra daug: paskolos, vaikų mokslai, jų apranga, būreliai, atostogos ir t. t. “, – sako LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Politikas pabrėžia, kad, lyginant su valdančiųjų siūloma 200 eurų paramos programa, galimybe gauti 500 eurų valstybės paskolą be palūkanų galėtų pasinaudoti tie, kuriems iš tikrųjų pagalbos reikia.

Visus duomenis apie gyventojus VMI turi, yra ir įmonių, kurios labiausiai nukentėjo karantino metu, sąrašas.

„Tie gyventojai, kurie norėtų šia pagalba pasinaudoti, turėtų išreikšti valią ir kreiptis. Visa tai galėtų administruoti Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) – svarbu neprikrauti biurokratinių reikalavimų. Visus duomenis apie gyventojus VMI turi, yra ir įmonių, kurios labiausiai nukentėjo karantino metu, sąrašas. VMI taip pat mato, kiek, kas kokį laikotarpį dirbo ir uždirbo. Tai būtų grąžintina parama tiems, kam labiausiai jos reikia, o ne išmokos visiems iš eilės“, – teigia G. Paluckas.

Pasak LSDP lyderio, Vyriausybė pradiniame etape šiai paramai galėtų numatyti iki 200 mln. eurų.

„Panašias pagalbos formas naudoja daug šalių. Įvertinus, koks poreikis, kaip programa veikia, galima būtų ją plėsti arba palikti tokią pat. Programa „500 eurų“ gali veikti iki pat kitų metų pradžios. Be to, tai išeitis ir tiems žmonėms, kurie, spręsdami problemas, renkasi greituosius kreditus ar vartojimo paskolas. Jos yra brangios ir žmogų galiausiai supančioja, gramzdina į nepakeliamų įsipareigojimų duobes“, – priduria G. Paluckas.

LSDP kreipimesi į S. Skvernelį nurodoma, kad didžioji dalis lėšų, skirtų šiai paramai, į valstybės biudžetą sugrįš, grąžinant paskolą siūloma taikyti „motyvacinę sistemą“.

„Jei paskola atiduodama iki sukakus terminui, grąžinti galima 10 proc. mažesnę sumą. Asmenims, kurių deklaruotos pajamos vienam šeimos nariui 2020 m. būtų mažesnės nei 500 eurų per mėnesį, tokios paskolos grąžinti nereikėtų“, – rašoma kreipimesi į S. Skvernelį.

Kreipimesi taip pat nurodoma, kad „sukakus paskolos grąžinimo terminui, siūlome įtvirtinti individualų socialinės ir finansinės asmens padėties vertinimą, numatyti „saugiklius“ dėl beprocentės paskolos atidėjimo ar išieškojimo“.

Kreipimasis į LR Vyriausybės vadovą

Susiję straipsniai

Close